top of page
Szukaj
Zdjęcie autoralesław podhalicz

Ponadnarodowa Mobilność Uczniów wnioski po realizacji mobilności


W terminie od maja do listopada Szkoła Podstawowa nr 34 w Zespole Szkolno Przedszkolnym nr 6 realizuje projekt w ramach programu „Ponadnarodowa Mobilność Uczniów” dzięki środkom Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt pod nazwą „Letnia Szkoła Innowacji – „Summer School of Innovation” został zrealizowany z partnerską szkołą Tradium w Danii. W projekcie wzięło udział 20 uczniów klas 7 i 8 oraz dwóch opiekunów, którzy wyjechali do Randers, gdzie znajduje się szkoła partnerska i tam brali udział w zajęciach projektowych wspólnie z uczniami tejże szkoły.

Ponadnarodowa mobilność uczniów miała miejsce w dniach od 5 września do 18 września 2021 i została poprzedzona zajęciami przygotowawczymi, gdzie uczniowie brali czynny udział w szkoleniach językowych, kulturowych, psychologiczno-pedagogicznych, które miały jak najpełniej przygotować młodzież na nowe doświadczenia.

Szkoła Tradium jest doskonale wyposażoną placówką w nowoczesne technologie oraz zaawansowane pracownie, zarówno technologiczne jak i warsztatowe co dodatkowo zwiększyło atrakcyjność realizowanych zadań.

Tematyka zajęć projektowych obejmowała zagadnienia z najnowocześniejszej technologii, automatyzacji, robotyki i cyfryzacji oparte na S.T.E.M.

W trakcie mobilności młodzież miała okazję zapoznać się z nowinkami technologicznymi, nauczyć się obsługi dronów, stworzyć projekt do wydruku na drukarce 3D oraz wykonywali wydruki stworzonych projektów, brać udział w zajęciach esport. Co więcej uczestnicy mobilności nauczyli się przeprowadzać analizę marketingową wybranego sklepu, przez co mieli okazję poznać strategie marketingowe prowadzone w sklepach, tworzyć projekty przy użyciu mikrokontrolerów, zrobić samodzielnie karmnik dla ptaków przy użyciu narzędzi warsztatowych, nauczyć się obliczania funkcji matematycznych i przeliczania walut w języku angielskim, a także stworzyć projekt maszyny do sortowania, która może mieć swoje zastosowanie w wielu dziedzinach życia jak również zastosowanie w rolnictwie. W trakcie zajęć z fizyki uczniowie pod okiem nauczyciela i z pomocą uczniów przeprowadzali ciekawe doświadczenia. Wspólne działania z uczniami z Danii pozwoliły im na wieloaspektowy rozwój kluczowych kompetencji, co jest bardzo istotne na ich etapie edukacji, a w szczególności przełamywanie barier językowych i społecznych, wielokulturowość i swobodna komunikacji towarzyszyła podczas realizacji mobilności.

Oprócz typowych zajęć warsztatowych uczestnicy projektu mieli możliwość poznania Danii od kuchni poznając panujące zwyczaje, kulturę, zapoznać się z walorami turystycznymi Randers, a także odwiedzić Legoland i Kopenhagę. Nieoceniona była tutaj współpraca z uczniami Tradium, którzy oprowadzali uczniów SP nr 34 po Randers oraz podczas wybranych wycieczek służyli radami i pomocą, pokazując im najciekawsze miejsca warte odwiedzenia, jednocześnie przybliżając historię i kulturę tego kraju.

Wyjazd obejmował również dbałość o kulturę fizyczną uczestników co wiązało się z regularnymi zajęciami w sali fitness, na sali gimnastycznej, meczami unihokeja czy dodgeball.

Letnia Szkoła Innowacji zaowocowała podniesieniem kompetencji językowych, uczniowie przełamywali swoje bariery przed mówieniem w języku angielskim, a także w nawiązywaniu nowych relacji. W związku z tym, że uczestnicy projektu współpracowali na co dzień z uczniami szkoły partnerskiej, a także wszystkie zajęcia były prowadzone w języku angielskim uczestnicy mobilności mieli świetną okazję rozwinąć swoje umiejętności językowe, rozwinąć swoją znajomość słownictwa technicznego, przełamać barierę strachu przed prowadzeniem konwersacji w obcym języku. Uczniowie nauczyli się samodzielności w podejmowaniu wyzwań językowych, sami wychodzili z inicjatywą, zadawali pytania, szukali odpowiedzi. Uczniowie nauczyli się pracować w zespołach międzynarodowych, respektować siebie nawzajem, zostali również zmotywowani do dalszej nauki języka, poszerzania swoich horyzontów, a także w związku z różnorodnością zajęć mieli okazję spróbować swoich sił w różnorakich dziedzinach, co z pewnością wpłynie na ich wybory drogi edukacyjnej i zawodowej w przyszłości.

Projekt zaowocował również kolejnym krokiem uczestników w dorosłość i odpowiedzialność za siebie i innych, ucząc się punktualności i zorganizowania

Projekt pozwolił także zapoznać się z systemem edukacji w Danii, sposobem prowadzenia zajęć na poziomie europejskim, co zaowocowało podniesieniem jakości kształcenia w SP nr 34, motywacją do przeprowadzenia kolejnych międzynarodowych projektów dla uczniów, aby jak najwięcej z nich mogło skorzystać z takiej formy rozwoju.



66 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page