Dniach od 25 do 29 października w Szkole Podstawowej nr 34 we Wrocławiu odbył się cykl spotkań i prezentacji upowszechniających rezultaty realizowanego projektu „Letnia Szkoła Innowacji”. Podczas realizowanych działań upowszechniających rezultaty projektu, uczniowie, nauczyciele mogli zapoznać się z ideą projektu, jego założeniami, a także poznać uczestników, którzy chętnie dzielili się swoimi wrażeniami podczas licznych prezentacji. Uczestnicy mobilności zaprezentowali projekt jak wyglądał w ich oczach udostępniając fotorelację z wyjazdu do Dani, jednocześnie opowiadając o tym co zrobiło na nich największe wrażenie, jakie korzyści wynieśli z uczestnictwa w tym przedsięwzięciu, jakie rezultaty i kompetencje kluczowe nabyli i rozwinęli podczas mobilności.
W ramach tygodnia upowszechniania kluczowym wydarzeniem była zrealizowana w dniu 27 października 2021 konferencja podsumowująca projekt „Dzielimy się rezultatami”.
Podczas konferencji uczniowie, a zarazem uczestnicy „Letniej Szkoły Innowacji” w ramach projektu „Ponadnarodowa Mobilność Uczniów” przygotowane prezentacje, filmy, fotorelacje przedstawiali i omawiali cele i założenia projektowe. Dzieląc się rezultatami podkreślali istotę projektu i samorozwój ucznia poprzez udział w mobilności. Zaproszeni goście chętnie dopytywali uczniów oraz opiekunów o przebieg mobilności, jakie napotkali problemy, jakie kompetencje były rozwijane i jakie zostały osiągnięte rezultaty. Konferencja została podsumowana przez Panią Dyrektor Ewę Szczęch Dyrektora Wydziału Szkół Ponadpodstawowych i Specjalnych oraz Działu Projektów Edukacyjnych we Wrocławiu.
Dodatkowym punktem konferencji były warsztaty STEAM podczas, których uczestnicy projektu demonstrowali zdobyte umiejętności w ujęciu praktycznym rozwijając kolejny raz swoje kompetencje. Warsztaty były zrealizowane przy współpracy z firmą Kids Tech, która dostarczyła i zaprezentowała wyposażenie warsztatów w odniesieniu do projektu pod nazwą:” Laboratorium Przyszłości” w sposób praktyczny, co uczestnicy mobilności chętnie testowali. Firma Kids Tech zaprezentowała najnowsze rozwiązania technologiczne oparte na druku 3D,
robotyce i programowaniu. Tematyka warsztatów pokrywała się z tematem projektu, który bazował głównie na technologii STEAM w edukacji. Były one świetną okazją do zapoznania się z czym uczestnicy mobilności mieli do czynienia podczas pobytu w Danii.
Program warsztatów koncentrował się na technologiach, z którymi mamy do czynienia współcześnie. Autonomiczne samochody, roboty humanoidalne, inteligentne domy, zautomatyzowane fabryki i zwykłe rzeczy z automatycznymi inteligentnymi funkcjami w coraz większym stopniu stają się częścią naszego życia. Stąd ważnym jest rozwijanie umiejętności opartych na edukacji STEAM (STEAM - Science, Technology, Engineering, Arts and Math).
Podczas warsztatów uczniowie mieli okazję nie tylko doskonalić umiejętności pracy zespołowej, kreatywność, ale także zmierzyć się z programowaniem. Zbudowaną maszynę rolniczą należało zaprogramować w graficznym środowisku opartym na Scratch i Blockly. Była to nie tylko świetna zabawa, ale przede wszystkim nauka. Przed uczestnikami kolejne warsztaty z serii edukacja STEAM - tym razem będą to drukarki 3D.
Comments